| | |Menu główne

Prochem buduje z BIM

Warszawa, 10 czerwca 2013Prochem SA rozpoczyna budowę centrum biurowo usługowego Astrum Business Park na rogu ul. Łopuszańskiej i ul. Jutrzenki w Warszawie. Jest to pierwszy obiekt, zaprojektowany w Prochemie, jednej z największych polskich firm inżynierskich, zgodnie z koncepcją BIM, z wykorzystaniem rozwiązań Autodesk. Budynek, o łącznej powierzchni ponad 30.000 m2 będzie realizowany w trzech etapach. Pierwsza część zostanie oddana do użytku w 2015 roku.Prochem rozpoczął wdrożenie pakietów Autodesk Building Design Suite oraz Autodesk Infrastructure Design Suite we wrześniu 2012. Oprogramowanie dostarczyły oraz wdrożenie realizują Spółki Grupy PROCAD: PROCAD S.A. i AutoR KSI Sp. z o.o., Autoryzowani Partnerzy Autodesk. Do realizacji nowego budynku powołany został zespół międzybranżowy, w skład którego weszli architekci, konstruktorzy i instalatorzy.

Prochem podjął decyzję o wdrożeniu procesu projektowego zgodnego z BIM wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku – głównie dotyczącym skrócenia czasu projektowania, a także biorąc pod uwagę możliwość dokładniejszego szacowania kosztów. „Trójwymiarowy model cyfrowy pozwala przeanalizować wiele wariantów, a także wychwycić błędy na etapie projektowania, gdzie odbywa się to niemalże bezkosztowo. Ułatwia koordynację pomiędzy branżami.” – ocenia Tomasz Kwaśniewski, Kierownik Oddziału Informatyka w Prochem S.A. – „Znaczenie tych elementów rośnie, szczególnie biorąc pod uwagę malejące marże na rynku budowlanym.” – dodaje.

Platformę Autodesk wybrano ze względu na szerokie portfolio, obejmujące rozwiązania do projektowania od momentu zagospodarowania terenu i infrastruktury drogowej, poprzez architekturę, konstrukcje i instalacje. „Prochem jest firmą wielobranżową, realizujemy pełen zakres usług projektowych. Stąd też integracja pomiędzy poszczególnymi narzędziami była dla nas kluczowa. Niebagatelne znaczenie miał również stabilny rozwój oprogramowania Autodesk.” – ocenia Tomasz Kwaśniewski.

Nowe Centrum Biurowo-Usługowe powstaje przy skrzyżowaniu dwóch bardzo ważnych arterii komunikacyjnych: Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej w Warszawie. W jego skład wejdzie sześciokondygnacyjny budynek usytuowany wzdłuż ul. Łopuszańskiej i trzy czterokondygnacyjne segmenty w głębi działki. Łączna powierzchnia (biurowa i usługowa) to około 30.000 m2. Realizacja przewidziana jest w trzech etapach. Pierwszy zostanie oddany do użytku w 2015 roku.

Informacje o Prochem S.A.

Prochem SA jest firmą inżynierską świadczącą szeroki zakres usług – od projektowania, poprzez wykonawstwo, zarządzanie budynkami, po usługi konsultingowe i inżynierskie również w zakresie ochrony środowiska. Realizuje obiekty przemysłowe, budynki biurowe i użyteczności publicznej, a także obiekty i instalacje ochrony środowiska. Prochem zatrudnia ponad 200 osób, z czego ponad 100 w działach bezpośrednio zajmujących się projektowaniem. Od 1994 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

żródło www.autodesk.pl